Uroczystości patriotyczno-religijne w Treblibnce

W pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I.

Również w tym roku udział w uroczystościach wzięły zuchy oraz harcerze z Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Poczet sztandarowy wystawili harcerze oraz instruktorzy z naszego hufca.

W uroczystościach udział wzięły liczne reprezentacje drużyn i gromad: 13 GZ „Mali Odkrywcy”, 3GZ ” Dzielne Plastusie”, 1 GZ NS ” Miśki Kaśki”, 33 SDH „Avanti”, 13 SDH „Cichociemni”, 87 WDH ” Promienie”, 91 SDH „Tanijas”, 14 DH „Sokoły”, 92 i 93 SDH NS „Duchy Lasu”, 44 SDH „Horyzont”, 9 SDH „Orlęta” oraz 82 DH „Bastion” pod przewodnictwem Komendanta Hufca phm. Sławomira Pasika oraz Kapelana Hufca ZHP Sokołów Podlaski ks. Artura Rogowskiego. Ponadto Komendę Hufca reprezentowali Skarbnik Hufca phm. Marzena Pasik oraz Zastępca Komendanta ds. pracy z kadrą phm. Katarzyna Nawacka. Wszyscy sokołowscy harcerze są ściśle związani z tym miejscem, ponieważ w Treblince, razem z dziećmi, zginął Janusz Korczak, patron hufca.

Właściwe uroczystości rozpoczęły się drogą krzyżową, podczas której reprezentacje drużyn dostąpiły honoru przenoszenia krzyża między stacjami. Po zakończeniu drogi krzyżowej na terenie Miejsca Straceń została odprawiona Msza Święta, którą odprawił ksiądz Biskup Tadeusz Pikus. Mszę koncelebrował kapelan Hufca ZHP Sokołów Podlaski ks. Artur Rogowski.

Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele władz centralnych, władz samorządowych, przedstawiciele wojska, przedstawiciele Związków Kombatanckich, rodziny byłych więźniów obozu oraz reprezentacje szkół. Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozu Pracy w Treblince.

Wartę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie wraz zuchami i harcerzami z Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.