Święto Pieczonego Ziemniaka w Sokołowskim Domu Harcerza

W sobotę 25. września terenie Sokołowskiego Domu Harcerza zuchy i harcerze uczestniczyli w niesamowitym jesiennym wydarzeniu –Święcie Pieczonego Ziemniaka.

Na starcie Ziemniaczanej Gry Terenowej stawiły się: patrol zuchowy z 3 GZ „Dzielne Plastusie”, 13 GZ „Mali Odkrywcy”, a z harcerskich patroli: 92 ŻSDH NS „Duchy Lasu”, 93 MSDH NS „Duchy Lasu”, 13 SDH „Cichociemni” , 14 DH „Sokoły”, 33 SDH „Avanti”, 9 SDH „Orlęta” oraz 45 DH „Cienie”. Ziemniaczane zawody zorganizowała Komenda Hufca ZHP Sokołów Podlaski, a nad całością czuwali hm. Grzegorz Nowotniak wraz z phm. Anetą Nowotniak. Obstawą kartoflanych punktów zajęli się instruktorzy oraz harcerze z Sokołowskiego Hufca.

Zawody rozpoczęły się powitaniem wszystkich przybyłych przez „Karguli”, którzy zaprosili na wykopki i poprowadzili na rozpoczynającą grę ziemniaczaną. Pierwszym punktem była integracja przybyłych podczas zabawy w „Sadzenie Ziemniaków”. Następnie patrole jednostek hufca miały już okazję wziąć udział w konkurencjach zdrowej rywalizacj o tematyce ziemniaczanej. Próbowali swoich sił między innymi w kopcowaniu czyli układaniu ziemniaków za pomocą gumek recepturek, każdy miał szansę zostać ziemniaczanym Master Chefem. Wszystkie patrole miały też szansę zapolować z łuku na grule, wziąć udział w mini zawodach na najdłuższą obierkę z kartofelka czy też zrobić bulwę w balona czyli wykonać własnoręcznie gniota z mąki ziemniaczanej. Wszyscy mogli poczuć się także jak wojskowi saperzy poszukując „uszkodzonych” ziemniaków wykrywaczem metali. Zbierali stonkę, odszyfrowywali, pochłaniali wiedzę z historii ziemianka czy kodowali alfabetem Morse’a.

Wykonywanie zadań sprawiało ogromną frajdę nie tylko wykonującym je patrolom, ale punktowym gry. Tego dnia nad Jesiennym Stawem Mazura panowała radosna, harcerska atmosfera i wszędzie było słychać radosne okrzyki i śmiech.

Na zakończenie ziemniaczanego dnia każdy mógł ogrzać się przy ognisku oraz spróbować gorącego, pieczonego ziemniaka. To było świetne zakończenie tego intensywnego dnia.

W tą sobotę wszystkich obecnych w Sokołowskim Domu Harcerza połączyła wspólna zabawa i miłość do naszego skarbu narodowego, czyli ziemniaka. Do zobaczenia na następnych „wykopkach” ziemniaków, bulwy, pyry, kartofla i gruli